На преден план
Меморандум за сътрудничество за възстановяване на лифтовете на Витоша предлага Столичната община
5145
България
Меморандум за сътрудничество за възстановяване на лифтовете на Витоша предлага Столичната общинаСтоличната община предлага Меморандум за сътрудничество за развитието на Природен парк „Витоша“ с цел възстановяване и модернизация на лифтовете, подобряване на достъпа до планината и изграждане на устойчива природосъобразна инфраструктура.Това съобщиха от пресцентъра на общината.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 18 Ноември 2025, 10:47 ч.
Столичната община предлага Меморандум за сътрудничество за развитието на Природен парк „Витоша“ с цел възстановяване и модернизация на лифтовете, подобряване на достъпа до планината и изграждане на устойчива природосъобразна инфраструктура. Това съобщиха от пресцентъра на общината. Документът е адресиран до ключови държавни институции и заинтересовани страни, сред които Министерският съвет, Министерството на земеделието и храните, Министерството на околната среда и водите, Министерството на младежта и спорта, Изпълнителната агенция по горите, дирекция „Природен парк Витоша“ и „Витоша Ски“ АД. В меморандума Столичната община поема конкретни ангажименти за осъществяване на поставените цели и подобряване на достъпа до Витоша. Сред тях са осигуряване на изготвянето на Подробни устройствени планове за сервитутите на трасетата на лифтовите съоръжения на територията на природния парк, изграждане на нова начална станция на Симеоновския лифт и развитие на необходимата пътна инфраструктура, изграждане на интермодален хъб с паркинг, който да служи като начална точка за достъп до планината, да обединява различни видове транспорт и др. Документът съдържа конкретни ангажименти, вписани в меморандума за всяка страна. Процесът по обсъждане и редакция ще бъде прозрачен и базиран на диалог, а успехът му зависи от активното участие и съгласие на всички институции, заявиха от Общината. Успешното модернизиране на лифтовете е проект, с който всеки замесен би трябвало да бъде много горд, защото тази планина е невероятно богатство за нашия град, написа столичният кмет Васил Терзиев във Фейсбук. Предстои обществено обсъждане по актуализацията на Плана за управление на Природен парк „Витоша“. Това е част от ангажимента, поет от междуведомствената работна група за устойчиво развитие на планинския туризъм, ръководена от министъра на туризма Мирослав Боршош, съобщиха миналата седмица от Министерството на земеделието и храните и Министерството на туризма. Планът ще бъде публикуван за обществено обсъждане на 2 декември.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
|
Граждани ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутати и Областната администрация в Разград
|
|
|
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
|
|
|
Благотворителен футболен мач в подкрепа на 8-годишната Ния ще се състои в Пазарджик
|
|
|
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
|
Община Самуил ще осигури 662 426 евро временен безлихвен заем за фотоволтаици и електромобили за социалните услуги
|
|
Радиопрограми



Тикер
5145
ЗАПАЗИ
Общинският съвет в Самуил даде съгласие за изплащане на данък върху добавената стойност (ДДС) в размер на 202 687 евро по проект за реконструкция и подмяна на вътрешната водопровод ...